ФотогалереяБиографияДепутатские обращения,
политические заявления
Законопроекты,
выступления
ЗаконыПрямое общение
с Леонидом Черновецким
Выборы - 2006
Путь по сайту :  Головна » Лидер » Законопроекты, выступления

ПРОЕКТ ЗАКОНА
Реєстраційний № 2497 від 10.12.2002

Проект внесений народним депутатом України
Л.М.Черновецьким (в\о 212)

ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу
органів внутрішніх справ та деяких інших осіб"

Верховна Рада України  п о с т а н о в л я є:

І. Викласти статтю 52 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (Відомості Верховної Ради (ВВР), 1992, N 29, ст. 399; із змінами, внесеними згідно з Декретом N 7-92 від 09.12.92, ВВР, 1993, N 5, ст. 34, Законами N 3946-XII від 04.02.94, ВВР, 1994, N 24, ст. 178, N 126/95-ВР від 06.04.95, ВВР, 1995, N 16, ст.111, N 358/95-ВР від 05.10.95, ВВР, 1995, N 34, ст. 268, N 456/95-ВР від 23.11.95, ВВР, 1995, N 44, ст. 327, N 103/96-ВР від 25.03.96, ВВР, 1996, N 17, ст. 73, N 534/96-ВР від 21.11.96, ВВР, 1997, N 4, ст. 23, N 85/98-ВР від 05.02.98, ВВР, 1998, N 26, ст. 149, N 312-XIV від 11.12.98, ВВР, 1999, N 4, ст. 35, N 1081-XIV від 21.09.99, ВВР, 1999, N 48, ст. 409, N 2171-III від 21.12.2000, ВВР, 2001, N 9, ст.38, N 2981-III від 17.01.2002, ВВР, 2002, N 17, ст. 125, N 3111-III від 07.03.2002) в такій редакції:
„Стаття 52. Органи, що виплачують пенсії
Пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від місця його реєстрації як фізичної особи.
Пенсіонерам з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей пенсії виплачуються банківськими установами України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від місця його реєстрації як фізичної особи, на підставі відповідних документів, які оформляються органами пенсійного забезпечення Міністерства оборони України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Управління державної охорони, інших військових формувань, Служби безпеки України і Міністерства внутрішніх справ України".
ІІ. Кабінету Міністрів України привести відповідні нормативні акти у відповідність з цим Законом.
ІІІ. Цей Закон набуває чинності з моменту його опублікування.


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб"

1. Обгрунтування необхідності прийняття акта
Відповідно до ст. 52 зазначеного Закону пенсіонерам з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей пенсії виплачуються установами Ощадного банку України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від прописки.
Можна зрозуміти законодавця, який десять років тому довіряв тільки Ощадному банку. Інші банки тоді тільки народжувались, потужних комерційних банків зовсім не було.
Але за десятиліття обставини кардинально змінилися. Тому зараз для всіх інших категорій пенсіонерів, яким пенсії призначаються органами Пенсійного фонду, існує інший порядок виплати пенсій. Статтею 3 Указу Президента України від 04.07.98 № 734 „Про впорядкування сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та раціональне використання коштів Пенсійного фонду України" з 01.01.99 виплата пенсій та грошової допомоги за рахунок коштів Пенсійного фонду України за згодою пенсіонерів і одержувачів грошової допомоги здійснюється установами комерційних банків через особові рахунки пенсіонерів (крім пенсіонерів та одержувачів грошової допомоги, які проживають у сільській місцевості, де немає відділень установ банків). Кабінет Міністрів України на виконання Указу Президента України видав дві постанови від 30.08.99 № 1596 та від 26.09.2001 № 1231 „Про затвердження Порядку проведення конкурсного відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги".
Останнім часом в моїй депутатській пошті почастішали звернення пенсіонерів із числа військовослужбовців з проханням владнати законодавство таким чином, щоб вони, як всі інші пенсіонери, мали право отримувати свої пенсії саме в установах комерційних банків, а не в мережі установ Ощадбанку. Один з таких пенсіонерів, полковник Збройних сил України у відставці, навіть подав до суду позов щодо неправомірних дій Держказначейства, Міністерства оборони та його Головного фінансово-економічного управління. 04.07.2002 Печерський районний суд м. Києва задовольнив цей позов та зобов'язав зазначені державні інституції перераховувати належні полковнику пенсійні кошти на його картковий рахунок, відкритий в одному з комерційних банків.
З огляду на те, що відповідно до статей 13, 21 Конституції України всі громадяни України, так само, як суб'єкти господарювання, є рівними в правах, стаття 52 Закону про пенсійне забезпечення військових пенсіонерів безнадійно застаріла і підлягає прийняттю в новій редакції, яка і пропонується мною.

2. Цілі і завдання прийняття акта
Завданням прийняття запропонованого проекту Закону України є виправлення протиріччя окремої норми чинного Закону Конституції України, приведення її у відповідність з реаліями сьогодення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту
Законопроектом пропонується викласти одну із статей чинного Закону в новій редакції. Це і є основним його положенням.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Як зазначено вище, ці питання врегульовані Законом України про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб. Але стаття 52 цього Закону потребує прийняття в новій редакції.

5. Фінансово-економічне обгрунтування
Прийняття цього Закону не призведе до додаткових видатків з Державного бюджету України, тому необхідності в складанні такого обґрунтування немає.

6. Прогноз соціальних наслідків
Будь-яке приведення норм чинного законодавства у відповідність з нормами Конституції України - цивілізований шлях до поліпшення соціального стану населення країни. Військові пенсіонери отримають право і можливість обслуговуватися не тільки там, де цього хочуть чиновники, а там, де їм зручно.

Народний депутат України
Л.М.Черновецький


Rambler's Top100

Фотобанк | Контакты

Карта сайта