ФотогалереяБиографияДепутатские обращения,
политические заявления
Законопроекты,
выступления
ЗаконыПрямое общение
с Леонидом Черновецким
Выборы - 2006
Путь по сайту :  Головна » Лидер » Законопроекты, выступления

ПРОЕКТ ПОСТАНОВЛЕНИЕ
НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ
вих. № ____________
від „___” березня 2004 р.
 
 
Верховна Рада України
 
ПОДАННЯ
Про Постанову України „Про відхилення Закону України „Про податок на нерухоме майно громадян”.
Відповідно до статті 93 Конституції України в порядку права законодавчої ініціативи вношу на розгляд Верховної Ради України проект Постанови „Про відхилення проекту Закону „Про податок на нерухоме майно з громадян” поданого народним депутатом України Фоменко К.О. (р.№ 3359 від 20.11.2003)
У пленарному засіданні доповідь щодо проекту внесеної Постанови Верховної Ради буде зроблено.
Прошу Верховну раду не розглядати зазначений законопроект без одночасного розгляду поданого мною проекту Постанови про його відхилення.
Додаток: проект Постанови, порівняльна таблиця, пояснювальна записка, матеріали в електронному вигляді.
 
 
 
Народний депутат України                                            Л.М. Черновецький
Вик. О.Косенко 2011743

 
Проект, внесений народним депутатом України
Черновецьким Л.М. (в/о 212)
 
ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про відхилення проекту Закону України „Про податок на нерухоме майно громадян”
 
Верховна Рада України п о с т а н в л я є:

Проект Закону України „Про податок на нерухоме майно громадян”, реєстраційний № 3359, відхилити як неприйнятний.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Постанови Верховної Ради України
Про відхилення проекту Закону України „Про податок на нерухоме майно громадян”
 
В Верховній Раді зареєстрований проект Закону України „Про податок на нерухоме майно громадян”( р.№ 3359 від 20.11.2003). Зазначений законопроект містить положення, які не відповідають реаліям життя в Україні, вважаю за необхідне його відхилити, з наступних підстав:
Стаття 2 законопроекту зазначає, що „вартість нерухомого майна громадян визначається за оцінкою органів державної реєстрації. У разі відсутності у органах державної реєстрації на встановлену дату відомостей про вартість нерухомого майна його оцінка провадиться державними податковими інспекціями за місцезнаходженням об'єкта оподаткування”. Зазначене положення є неприйнятним, оскільки це провокує корупцію і неналежний рівень проведення оцінки. Оцінку майна повинні проводити спеціалісти, які визначені чинним законодавством, а саме ЗУ „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” від 12.07.01, навіщо створювати колізію правових норм в чинному законодавстві.
Стаття 2а передбачає, що вирахування вартості майна у доларах США, що суперечить діючому законодавству, яке, в свою чергу, зобов’язує суб’єктів права здійснювати розрахунки вартості майна у національний валюті.
Стаття 6. проекту говорить про те, що „податок на нерухоме майно громадян зараховується до Спеціального фонду Державного бюджету України і використовується виключно за цільовим призначенням - повернення втрачених заощаджень громадян України”. Це, звичайно, досить актуально в наш час і для наших громадян є наболівшим питанням, але, на мій погляд, не в цьому законопроекті потрібно вирішувати такі складні питання, оскільки ціль податкового законодавства – мобілізація коштів до Державного бюджету.
Також необхідно зауважити, що в Україні, де високий рівень безробіття і низький рівень доходів, недоцільно і абсолютно нереально запроваджувати нові податки, оскільки їх просто не буде з чого платити. Прийняття Верховною Радою цього законопроекту і введення такого податку на нерухоме майно з громадян буде мати негативні соціально-економічні наслідки.
Прошу Комітет з питань фінансів і банківської діяльності звернути увагу на мої зауваження і прийняте відповідне рішення з приводу подальшого розгляду цього законопроекту.
 
Народний депутат України Л.М.Черновецький
Вик. О.Косенко 2011743

Rambler's Top100

Фотобанк | Контакты

Карта сайта