вих. № 78
від 04 березня 2004 р.
Відповідно до статті 93 Конституції України в порядку права законодавчої ініціативи вношу на розгляд Верховної Ради України проект Закону України „Про внесення зміни до статті 3 Закону України „Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати”.
Аргументи на користь прийняття проекту викладені мною у пояснювальній записці.
Доповідь під час обговорення цього проекту Закону в сесійній залі буде зроблена мною.
Додаток: проект Закону України, порівняльна таблиця, пояснювальна записка, матеріали в електронному вигляді.
вик. О. Косенко: 2011743
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення зміни до статті 3 Закону України „Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати”
Верховна Рада України п о с т а н о в л я є :
I. У частині першій статті 3 Закону України „Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати” (Відомості Верховної Ради України, 2004, № 1, ст. 1) слова “а її розмір не може перевищувати 70 відсотків від оціночної вартості предмета іпотеки” виключити.
II. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України „Про внесення зміни до статті 3 Закону України „Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати”
1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону.
З набуттям чинності Закону України „Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати” (надалі – „Закон”), вступило в дію обмеження, що міститься у частині 1 статті 3 Закону щодо максимального розміру кредиту по відношенню до оціночної вартості предмета іпотеки (70%).
Є очевидним, що дане обмеження не лише суперечить принципу свободи договору, закріпленому у статті 3 Цивільного кодексу України (умови кредитування повинні бути визначені за взаємною згодою банку та позичальника), а й створює суттєві труднощі та невиправдані обмеження у системі іпотечного кредитування.
Національний банк неодноразово виступав зі зверненнями до комерційних банків щодо необхідності активізації кредитно-інвестиційних процесів в Україні, створення сприятливих умов для зацікавлення широких верств населення в отриманні іпотечних кредитів. Є очевидним, що встановлення додаткових обмежень у кредитуванні ні в якому разі не сприяє розвиткові системи іпотечного кредитування за участю комерційних банків, стримує розвиток ринку нерухомості та негативно впливає на розвиток системи житлового будівництва.
Крім того, більшість позичальників-фізичних осіб, які звертаються до комерційних банків для отримання кредитів для купівлі житла, прагнуть отримати кредит у розмірі не менше 80 відсотків від оціночної вартості нерухомого майна. Таким чином, якщо вищевказані обмеження щодо максимального розміру кредиту залишаться дійсними, більшість потенційних позичальників будуть вимушені просто відмовитись від кредиту.
Доцільно підкреслити, що жодних економічних та юридичних передумов для запровадження вищевказаного обмеження на даний момент не існує.
2. Цілі і завдання проекту Закону
Основною метою прийняття запропонованого проекту Закону є усунення обмеження щодо максимального розміру кредиту, що надається комерційними банками позичальникам, по відношенню до оціночної вартості предмета іпотеки.
3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону.
Законопроектом пропонується у частині першій статті 3 Закону виключити норму, яка встановлює обмеження щодо максимального розміру кредиту по відношенню до оціночної вартості предмета іпотеки, що може бути наданий банком позичальникові.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Відносини в даній сфері регулюються положеннями Цивільного кодексу України, Закону України „Про іпотеку”, Закону України „Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати”, Закону України „Про заставу”.
Прийняття даного проекту закону та його реалізація не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.
України Л.М. Черновецький
з підготовки Закону України „Про внесення зміни до статті 3 Закону України „Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати”